Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Baterie kuchenne: do wyboru do koloru

Baterie kuchenne: do wyboru do koloru

Fot.http://www.freedigitalphotos.net

Dzisiejsza bateria kuchenna to nie tylko kran, z którego leci woda. To przede wszystkim nowoczesne i zaawansowane urządzenie, które znacznie ułatwia codzienne zmywanie i przygotowanie posiłków. A dodatkowo najnowsze modele mogą stanowić prawdziwą ozdobę naszej kuchni.

W zależności od tego czy wybierzmy baterię z dodatkowymi funkcjami czy najprostszą oraz od tego na jaką firmę się zdecydujemy za baterię musimy się liczyć z wydatkiem od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

Sposób montażu



Do niedawna regułą było, że baterię montowano na ścianie nad zlewozmywakiem. Dzisiaj najczęściej montowane są baterie sztorcowe, które montowane są na obrzeżu zlewozmywaka lub w specjalnym otworze w blacie kuchennym. To łatwiejszy sposób montażu, a w użytkowaniu takie baterie są nawet wygodniejsze.

Liczba uchwytów



Bateria jednouchwytowa pozwala łatwo ustawić właściwą temperaturę i odpowiedni strumień, wystarczy jedną ręką przesunąć uchwyt na żądaną pozycję. W klasycznej baterii dwuuchwytowej strumień wody reguluje się dwoma pokrętłami, co w kuchni, gdzie często korzystamy ze zlewozmywaka mając brudne czy zajęte ręce wydaje się mało praktyczne. Przy czym ustawienie właściwej temperatury i strumienia trwa dłużej, co bezpośrednio przekłada się na większe zużycie wody.

Kształt i zasięg wylewki



Przy wyborze baterii bardzo ważne jest dopasowanie wylewki do kształtu, głębokości i rozmiaru zlewozmywaka. Strumień wody powinien padać na sam środek komory. Koniecznie też trzeba zwrócić uwagę na kąt pochylenia wylewki. W kuchni przyda się kran, pod który mieści się np. garnek z wodą czy wysoka butelka, dlatego wylewka powinna mieć dość duży kąt pochylenia.

Trzeba jednak uważać, ponieważ z kolei zbyt duży kąt wylewki źle dobranej do zlewozmywaka będzie powodować rozchlapywanie wody. Jeśli wybraliśmy zlewozmywak dwukomorowy, bateria powinna być obrotowa. Do zlewu umiejscowionego pod oknem przyda się wylewka na ruchomym przegubie – można wtedy położyć wylewkę i wygodnie otworzyć okno.

Wylewka wyciągana



Coraz popularniejsze ostatnio są baterie z wyciąganą wylewką na dodatkowym przewodzie jak w rączce prysznicowej. To rozwiązanie pozwala wygodnie opłukać naczynia, napełnić wiadro wody itd. Elastyczny wąż przy takiej wylewce może mieć nawet 1,5 m. Dodatkowe funkcje takiej baterii to np. przycisk na rączce, który pozwala szybką zmienić strumień wody na prysznicowy lub zwykły.

Bateria termostatyczna



Rozwiązaniem, które pozwala utrzymywać stałą temperaturę strumienia wody jest bateria termostatyczna. Trzeba ją podłączyć do instalacji elektrycznej. Następnie po ustawieniu temperatury wody i natężenia strumienia specjalnymi pokrętłami można komfortowo zmywać naczynia. Takie baterie mają też specjalną blokadę, która zabezpiecza przed przypadkowym odkręceniem wody o temperaturze powyżej 38 st. C, dlatego to dobry wybór dla osób, które mają w domu małe dzieci.

Nowoczesne rozwiązania



W sklepach dostępne są też baterie ze specjalnym przyciskiem „eko” lub z tak zwanym hamulcem w głowicy, które pozwalają zredukować zużycie wody. Można się też decydować na baterię z fotokomórką, z której woda wypływa tylko wtedy, kiedy podsuniemy ręce w specjalne pole.

red.Olga Misiak
Data publikacji: 19.06.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również