Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Mikrofalówka bez tajemnic

Mikrofalówka bez tajemnic

Kuchenka mikrofalowa nie jest niezbędnym sprzętem w naszej kuchni. Ale tylko teoretycznie. W praktyce okazuje się bardzo przydatna. Nic dziwnego, że w sklepach jest do wyboru aż kilkaset modeli. Jak wybrać ten najlepszy? Przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

Kiedyś mikrofalówka służyła głównie do rozmrażania i podgrzewania potraw. Dziś jest o wiele bardziej zaawansowanym urządzeniem, które w zależności od wybranego modelu może nawet gotować na parze i działać jak mały piekarnik. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na funkcje dodatkowe.

Pojemność i kształt



Najważniejszym parametrem kuchenki mikrofalowej jest jej pojemność.
Decyduje ona o tym, czy zmieści się do środka waza z zupą czy tylko mała miseczka z jej jedną porcją i bezpośrednio przekłada się na zewnętrze wymiary mikrofalówki. Jeśli z kuchenki będziemy korzystać sporadycznie do odgrzewania pojedynczych porcji, mała powinna zdać egzamin.

W dużej kuchni, do odgrzewania kilku porcji warto zainwestować w mikrofalówkę o większym rozmiarze – o pojemności około 20 litrów.
Warto też wziąć pod uwagę, że z reguły najwięcej funkcji mają kuchenki o największym rozmiarze. Nie bez znaczenia jest jednak nie tylko rozmiar komory, ale też jej kształt. Nowsze modele mają zaokrągloną tylną ścianę, dzięki czemu mikrofale lepiej się rozchodzą.

Kuchenka z mocą



Zasada jest prosta, im wyższa jest maksymalna moc mikrofal, tym szybciej będzie gotowy posiłek podgrzewany w mikrofalówce. Najczęściej dostępne są modele o mocy 1000 W. Kupując tańszy sprzęt o niższej mocy trzeba pamiętać, że potrawy będą podgrzewane dłużej, a tym samym urządzenie będzie zużywać więcej energii.
Mikrofalówka, która opisana jest dwoma wartościami wyposażona jest w grilla, którego moc może wynosić nawet 1300 W – dzięki niemu można jeszcze szybciej podgrzewać potrawy, a nawet upiec w mikrofali ciasto. Bardziej zaawansowane modele wyposażone w termoobieg mogą nawet zastąpić tradycyjny piekarnik.

Rodzaj sterowania



Prostsze modele strerowane są za pomocą pokręteł – na jednym ustawia się moc grzania, na drugim czas. Nowsze i droższe modele wyposażone są w sterowanie elektroniczne, które jest bardziej skomplikowane, ale też szybsze i bardziej precyzyjne.
Najczęściej mają od razu zaprogramowane specjalne ustalenia do podgrzewania konkretnych typów potraw i bardziej ogólne, tzw. automatyczne, które pozwalają szybko uruchomić podgrzewanie.
Co więcej, zaawansowane modele mają też funkcję, która na podstawie informacji o masie produktu potrafią automatycznie dopasować czas pracy.

zdjecie

Wykończenie wnętrza



Teoretycznie nie wpływa to na pracę mikrofali, ale warto zwrócić uwagę, czy środek kuchenki jest stalowy, emaliowany, czy ceramiczny.
Najtańsze są kuchenki z wykończeniem emaliowanym, fale dobrze rozpraszają się na gładkiej powierzchni, ale przy najmniejszym zarysowaniu emaliowana powierzchnia szybko rdzewieje.
Stal nierdzewna jest trwała, dość odporna na zarysowania, ale stosunkowo najdroższa.
Optymalnym rozwiązaniem może być kuchenka wykończona ceramicznie – jest łatwa w czyszczeniu i także odporna na uszkodzenia.

Funkcje dodatkowe



Niektóre bywają bardzo przydatne jak np. blokada rodzicielska, która zabezpiecza kuchenkę przed małymi, wścibskimi rączkami dzieci. Przydaje się też funkcja samooczyszczania parą wodną, która pozwala łatwiej usunąć ze ścianek resztki potraw.
Akcesoria dodatkowe jak pojemniki do gotowania na parze czy do jajek to ciekawe gadżety, ale można też je kupić osobno w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem kuchenek wyposażonych w termoobieg jest funkcja kombi, która pozwala jednocześnie korzystać z mikrofal i grilla, czyli można odgrzać potrawę i lekko ją zrumienić.

W zależności od tego, jaki rozmiar i jakie funkcje ma wybrany model kuchenki mikrofalowej jej cena może wahać się od stu do nawet kilku tysięcy złotych. Prostą kuchenkę z podstawowym grillem można kupić już za około 250 zł.


red.Olga Misiak
Data publikacji: 29.05.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również