Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Okapy kuchenne: tanie nie znaczy skuteczne

Okapy kuchenne: tanie nie znaczy skuteczne

Nie tylko uwalnia kuchnię od brzydkich zapachów, ale też pochłania tłuszcz i parę wodną, powstałą podczas gotowania. Coraz częściej okap przestaje być jednak tylko praktycznym urządzeniem - ciekawie i modnie zaprojektowany, bywa często prawdziwą ozdobą naszej kuchni.

Okap kuchenny to bez dwóch zdań jeden z podstawowych sprzętów AGD w kuchni. Bez niego wszystko, co jest w kuchni, a zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie kuchenki, pokryłoby się nieprzyjemnym, tłustym osadem. Jak wybrać idealny okap dla siebie? Trzeba uwzględnić nie tylko cenę, która waha się od stu do nawet kilkunastu tysięcy złotych, ale też wiele innych parametrów.

Typy okapów



W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy i jakie mamy potrzeby może zdecydować się na jeden z kilku typów okapów. Podszafkowy jest popularny, ponieważ jest tani. Można go przywiesić bezpośrednio na ścianie lub pod szafką. Jest niewielki, ale też najczęściej słabo wydajny. Raczej nie nadaje się do dużych kuchni.
Okap kominowy także jest popularny, różni się od podszafkowych tym, że ma długi, pionowy komin, który maskuje rurę wentylacyjną. Bywają proste, ze stalowym wykończeniem, lub nietypowe np. rustykalne lub nowoczesne, które będą ozdobą kuchni. Wybierając ten typ okapu, trzeba pamiętać, że nie podwiesimy już na nim szafki.
Okap wyspowy jest zbliżony do kominowego, składa się z podstawy i rury odprowadzającej, montuje się go jednak bezpośrednio pod sufitem. Jak sama nazwa wskazuje montuje się go nad wyspą. Z reguły okapy wyspowe są dość duże, mają prawie metr szerokości, i powinny być montowane na powierzchni nie mniejszej niż 20 mkw.
Okap teleskopowy, idealny do zabudowy. Montuje się go jako dno szafki kuchennej. W czasie gotowania wysuwa się do przodu część okapu, zwiększając tym samym powierzchnię pochłaniającą. C
Wkład to inny typ okapu do zabudowy. Umieszcza się je tak samo jak okap teleskopowy jako dno szafki nad kuchenką, ale po pierwsze wkład nie ma wysuwanej dodatkowej powierzchni pochłaniającej, a po drugie z reguły jest nieco mniej wydajny.

Filtry w ruch



Bez nich okap nie spełniałby swoich funkcji. Filtry przeciwtłuszczowe zatrzymują cząsteczki tłuszczu i chroni sam mechanizm okapu przed zabrudzeniem.
Filtr metalowy spotka się w nowszych okapach. Tłuszcz osiada na gęstej, składającej się z kilku warstw metalowej siatce. Nie trzeba go wymieniać, wystarczy myć raz na kilka miesięcy.
Filtr węglowy stosuje się wtedy, kiedy nie można podłączyć okapu do wentylacji. Filtruje powietrze i wypuszcza z powrotem do pomieszczenia.
Występują też często filtry fizelinowe wykonane z włókniny. Trzeba je wymieniać regularnie.



Maksymalna wydajność



Jeden z najważniejszych parametrów okapu to jego wydajność maksymalna. To ważna informacja, ponieważ mówi jaką ilość powietrza okap potrafi przefiltrować w czasie godziny. Okap jest dobrze dopasowany do kuchni, jeśli w ciągu jednej godziny potrafi przefiltrować całe powietrze z kuchni co najmniej 5 razy.
Kuchnia o powierzchni 20 mkw. i wysokości 2,5 m ma objętość 50 m3, czyli najlepszy okap do niej będzie taki, który ma wydajność przynajmniej 250 m3/godz.
Jeśli kuchnia połączona jest z salonem traktujemy całość jako jedno pomieszczenie i okap powinien być odpowiednio bardziej wydajny. W takim wypadku warto też sprawdzić głośność okapu, która jest podawana w decybelach – zbyt głośny okap uprzykrzy życie domownikom.


Jak zamontować?



Standardowa szerokość okapu to 60 lub 90 cm. Najlepiej wybrać taki model, który jest takiej szerokości jak nasza kuchenka, a nawet jeszcze szerszy. Aby okap skutecznie pochłaniał zapachy powinien być umieszczony około 70 cm nad kuchenką. Nad płytą gazową może być niego wyżej, nad płytą elektryczną – nieco wyżej.

Średnica wylotu powietrza i dodatkowe funkcje



W czasie zakupu warto sprawdzić jaka jest średnica wylotu powietrza w okapie i dopasować ją do rozmiaru rury wentylacyjnej w domu lub kupić specjalne przejściówki. Dodatkowe funkcje nie powinny decydować o wyborze okapu, ale bywają przydatne. Bardziej zaawansowane modele mają funkcję programowania momentu wyłączenia okapu np. po 15 minutach pracy. Funkcja turbo szybko oczyszcza powietrze. Oświetlenie w okapie nie jest konieczne, ale bywa przydatne w czasie gotowania.


red.Olga Misiak
Data publikacji: 29.05.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również