Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Idealny ekspres do kawy

Idealny ekspres do kawy

Fot. Studio Sto Procent - Niemieckie Kuchnie Hacker, www.niemieckie-kuchnie.pl

Można wybrać zwykłą kawę rozpuszczalną i zalać ją wodą, ale dla wielbiciela małej czarnej to jak fast food. Prawdziwa kawa, z pachnących ziaren, zaparzona najlepiej pod ciśnieniem, to przyjemność, na którą można sobie pozwalać codziennie, jeśli ma się w domu ekspres do kawy. Jaki wybrać?

Przelewowy czy ciśnieniowyEkspresy dzieli się na dwa główne typy: przelewowy i ciśnieniowy.

Przelewowe działają w ten sposób, że wrzątek dozowany jest stopniowo i przesącza się przez pojemnik z kawą mieloną, a następnie przez filtr do dzbanka. Tak przygotowana kawa zawiera nieco więcej kofeiny niż zwykła kawa zalana wodą.
Z kolei sekret ekspresów ciśnieniowych polega na tym, że parzą kawę pod wysokim ciśnieniem: na zmielone ziarna spływa woda o temperaturze ponad 90 st. C pod ciśnieniem kilkunastu barów. Taka kawa jest o wiele bardziej aromatyczna i smaczna.
A ponieważ to wybór ekspresów ciśnieniowych nastręcza najwięcej problemów, to im poświęcony będzie ten tekst. Choć warto wiedzieć, że można też kupić ekspresy kombi, które łączą w sobie funkcje ekspresu ciśnieniowego i przelewowego.

Ręczny czy automatycznyW zależności od tego czy będziemy parzyć nie więcej niż dwie filiżanki kawy naraz, czy będziemy parzyć duuużo więcej, możemy wybrać niewielki i niedrogi ekspres ciśnieniowy ręczny lub ekspres automatyczny. Ten drugi typ jest dużo droższy, ale najczęściej ma wbudowany młynek do kawy i jest tak zaawansowany, że cały proces parzenia kawy przebiega automatycznie. W ekspresie ręcznym zmieloną kawę umieszcza się w specjalnym uchwycie, ale mieści się tam nie więcej kawy niż na dwie filiżanki. Ostatnio niezwykle popularne są też ekspresy kapsułkowe, które przygotowują kawę ze specjalnych kapsułek z idealnie odmierzoną ilością kawy na jedną porcję.

zdjecie
Fot.http://www.freedigitalphotos.net/


Spienianie i podgrzewanie mlekaPrzydatna funkcja dla tych kawoszy, którzy lubują się w caffe latte. Specjalną dyszę do wytwarzania pary umieszcza się w szklance z mlekiem, a ona podgrzewa i spienia mleko. Niektóre modele mają nawet wbudowane pojemniki na mleko, co ułatwia przygotowanie np. cappuccino.

Dodatkowe funkcjeJeśli lubimy kawę z mocnym aromatem, możemy zdecydować się na ekspres z funkcją wstępnego parzenia, która wzmacnia aromat kawy. Jeśli kawę w domu pija kilka osób i każdy lubi inną, warto wybrać model z opcją regulacji mocy kawy. Warto też pamiętać, że ekspresy różnią się między sobą pojemnością zbiorników na kawę i wodę, a więc też i rozmiarem.

Moc ekspresuWażnym parametrem, na który warto jeszcze zwrócić uwagę jest moc, która waha się od 800 W w przypadku ekspresów ręcznych, do nawet 1500 W w ekspresach automatycznych. Ta informacja nie tylko przekłada się na to, ile prądu pobiera urządzenie, ale też mówi o tym, jak szybko ekspres się nagrzeje i przygotuje kawę.

Ceny ekspresów wahają się od 200-300 zł za najprostsze ekspresy ciśnieniowe ręczne, do 6000 zł za najbardziej zaawansowane ekspresy ciśnieniowe automatyczne.


red.Olga Misiak
Data publikacji: 05.06.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również