Kuchenna wyspa - zalety, wady, ciekawe rozwiązania
Fot. Studio Sto Procent - Niemieckie Kuchnie Hacker, www.niemieckie-kuchnie.pl
Kuchenna wyspa - zalety, wady, ciekawe rozwiązania
Jak zagospodarować przestrzeń w dużej kuchni, aby wnętrze było nie tylko ładne, ale też funkcjonalne? Warto rozważyć kuchenną wyspę. To stanowisko pracy, które nie jest połączone z ciągiem zabudowy pod ścianami. Najczęściej ma formą dużej, wolno stojącej szafki na środku kuchni.
Wyspy od lat z powodzeniem stosowane są w kuchniach restauracji. Od niedawna jednak to rozwiązanie zaczyna częściej gościć także w domowych kuchniach. Czy decydować się na wyspę? Jakie ma zalety i w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?
Zalety wyspy
W tradycyjnej kuchni przygotowując posiłki patrzymy się na ścianę. Wyspa kuchenna to rozwiązanie, dzięki któremu zupełnie zmienimy widok. Ponieważ można przy niej pracować dosłownie z każdej strony, możemy mieć przed sobą całą kuchnię, a w przypadku kuchni otwartej – także salon lub jadalnię. Dostęp z każdej strony oznacza także, że łatwo dzięki wyspie zorganizować pracę dla kilku osób, które mogą stanąć obok siebie lub naprzeciwko, wspólnie przygotowując posiłek.
Kuchnia otwarta: wyspa czy półwysep
Pomieszczenie, w którym ma znajdować się wyspa powinno mieć spore gabaryty i najlepiej zabudowę w kształcie litery U . Uwzględniając, że blat roboczy na wyspie powinien mieć minimum 80 cm, odległość między wyspą a szafkami powinna wynosić przynajmniej 80 cm, a szafki mają standardowo głębokość 60 cm, kuchnia z wyspą powinna mieć przynajmniej 360 cm długości .
W nieco mniejszej kuchni możemy zrezygnować z jednego przejścia i zaoszczędzić 80 cm, tworząc zamiast wyspy równie praktyczny półwysep. Minimalna szerokość kuchni z wyspą to 240 cm, co można wyliczyć dodając szerokość wysypy około 60 cm do odległości między szafkami – 120 cm (przejście przy dłuższych bokach wyspy musi być większe) i głębokości szafek – 60 cm.
Kuchnia zamknięta z wyspą
Wymiary kuchni zamkniętej, w której chcemy mieć wyspę, powinny być jeszcze większe. Jeśli zdecydujemy się na prostą wyspę o wymiarach 80 cm x 60 cm potrzebne będzie przynajmniej 15 mkw .
Im większą chcemy mieć wyspę, tym większa powinna być kuchnia. Oszczędzanie miejsca nie jest wskazane, ponieważ osoba pracująca przy wyspie musi mieć możliwość wygodnego otwierania szafek, a inne osoby poruszające się po kuchni powinny móc się swobodnie mijać.
Nie tylko szafki
W wersji podstawowej wyspa to same szafki, specjalne wyspowe ma w swojej ofercie już większość producentów mebli kuchennych. Ale to nie jedyne rozwiązanie. Na wyspie mogą znaleźć się też kuchenka czy zlewozmywak. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na zlewozmywak, powinno być obok niego przynajmniej 40 cm wolnej przestrzeni. Jeśli chcemy na wyspie umieścić także zmywarkę, montaż będzie całkiem prosty – może ona korzystać z jednego podłączenia wody i odpływu. Ale blat będzie musiał być szerszy, żeby zmywarka się pod nim zmieściła, bo głęboka komora zlewu ogranicza przestrzeń.
Jeśli wybierzemy kuchenkę na wyspie, po jej obu stronach trzeba będzie wygospodarować po około 40 cm. Dodatkowo warto się wtedy zdecydować na wyspę szerszą – zamiast typowych 60 cm – 80 cm, aby wokół kuchenki zostawić bezpieczną przestrzeń. Nad kuchenką bez problemu możemy zamontować specjalny okap wyspowy.
red.Olga Misiak