Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Fot. Studio Sto Procent - Niemieckie Kuchnie Hacker, www.niemieckie-kuchnie.pl
Dwa w jednym
Otwarcie kuchni na salon ma też wiele zalet.
Otwarta kuchnia optycznie powiększa przestrzeń salonu. Bez względu na to, czy wybierzemy wysoki stół z barkiem czy rodzinny stół z krzesłami, droga z kuchni będzie zawsze krótka. Dania prosto z piekarnika mogą trafić na talerze głodnych domowników. Zwolennicy tak modnego ostatnio wspólnego gotowania będą zachwyceni – można bowiem równocześnie gotować i rozmawiać z gośćmi.
O czym warto pamiętać
Dobra wentylacja, zwłaszcza w kuchni otwartej, to konieczność. Sprawny okap poradzi sobie nie tylko z zapachami, ale też z dużą ilością pary, która bez niego osiadłaby w całym pomieszczeniu. Powinien być jednak cichy, żeby nie przeszkadzał domownikom.
Ciekawym pomysłem, który w otwartej kuchni pomoże oddzielić sferę kuchenną od salonu, jest odpowiednie wykończenie podłogi. Płytki przy kuchennych szafkach i panele lub wykładzina w pokoju podkreślą odrębność pomieszczeń.
Kuchnia solo
Tradycyjna kuchnia w osobnym pomieszczeniu ma tę niezaprzeczalną zaletę, że bez względu na to, jaki bałagan zrobimy w czasie przygotowywania obiadu, nikt poza nami go nie zobaczy. Kwestia zapachów jest oczywista: nie dotrą do pozostałych pomieszczeń. Nikt w salonie nie usłyszy pracy zmywarki ani okapu. Niestety, w czasie spotkań z rodziną i znajomymi osoba przygotowująca posiłek spędzi większość czasu odizolowana, samotnie w kuchni. Poza tym trzeba pamiętać, że zamknięte pomieszczanie zawsze się wydają wizualnie mniejsze.
Sztuka kompromisu
Pośrednim rozwiązaniem między kuchnią zamkniętą i otwartą może być częściowe przesłonięcie przestrzeni między pomieszczeniami. Może to być kawałek ściany, specjalny barek, przesuwane drzwi lub roleta. Kuchnia pozostaje wówczas otwarta, ale niwelujemy część negatywnych konsekwencji wynikających z całkowitego otwarcia.
Wybierając rozwiązanie dla siebie, trzeba pamiętać, że kuchni nie urządza się raz na rok, tylko raz na wiele lat. Raz obraną koncepcję można zmienić, ale wiąże się to z ogromnymi kosztami. Dlatego decyzja powinna być podejmowana z rozwagą.
red.Olga Misiak