Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Kuchnia według feng shui

Kuchnia według feng shui

Fot. Studio Sto Procent - Niemieckie Kuchnie Hacker, www.niemieckie-kuchnie.pl

Feng shui to starożytna praktyka planowania, która pozwala żyć w zgodzie z naturą. Szczególny nacisk kładzie na urządzenie kuchni, ponieważ to centrum domu. I można nie wierzyć we wskazówki dawnych filozofów, ale do niektórych ich rad warto się zastosować.

Na etapie planowaniaNie każda lokalizacja jest dobra dla kuchni. Najlepsza według feng shui będzie południowa lub południowo-wschodnia część mieszkania czy domu, co dawniej wiązało się z chwytaniem wiatru, który podsycał ogień w piecu. Kuchnia nie może być ani w samym centrum, ani za bardzo na uboczu.

Ważny jest też jej kształt: regularny, ale nie pięcio- ani sześciokątny. Warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się naprzeciwko drzwi do kuchni: nie powinna to być ani toaleta, ani sypialnia, ani okno. Co ciekawe, feng shui akceptuje kuchnie otwarte jako te, które sprzyjają jednoczeniu rodziny.

Układ mebli i AGDZ punktu widzenia feng shui ważne jest zachowanie zasady 5 żywiołów: wody, ognia, metalu, drzewa i ziemi. Dlatego trzeba pilnować, aby kuchenka nie stała tuż przy zlewozmywaku, ponieważ symbolizują dwa przeciwstawne żywioły. Z tego samego powodu najlepiej też oddzielić kuchenkę od zmywarki i lodówkę od kuchenki. Ale uwaga, koło siebie nie można też stawiać dwóch żywiołów np. lodówki i zmywarki, ponieważ taki symboliczny nadmiar wody może mieć negatywny wpływ na symbole ognia np. kuchenkę. Jeśli w kuchni mamy okno, najlepiej przy nim ustawić zlewozmywak. Stół jadalny powinien być okrągły lub owalny, nie kanciasty.

Zasada trójkątaPracę w kuchni ułatwi ustawienie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki w taki sposób, aby tworzyły trójkąt. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie pokonywać długich kilometrów. W małych kuchniach, gdzie meble znajdują się na jednej ścianie, sprzęt ustawia się w określonej kolejności: lodówka, zlew, kuchenka i oddziela blatami.

zdjecie
Fot. Studio Sto Procent - Niemieckie Kuchnie Hacker, www.niemieckie-kuchnie.pl


Kuchenka feng shuiBardzo ważny element w kuchni. Jest symbolem miłości i fortuny całej rodziny. Im więcej ma palników, tym lepiej. Duża ich liczba według feng shui sprzyja bogactwu. Przy czym lepsza od elektrycznej będzie gazowa – z tego samego powodu co duża liczba palników - ogień symbolizuje bogactwo. Nad kuchenką warto powiesić lustro. Symbolicznie podwoi nasze potrawy, a jeśli w czasie gotowania stoimy tyłem do drzwi, to w lustrze będziemy widzieć kto wchodzi do kuchni lub z niej wychodzi. Uwaga: nie montujemy kuchenki pod skosami!

Kolory i mebleFeng shui zaleca do kuchni kolory naturalne i ciepłe, takie jak pomarańcz, beż lub żółty. Stanowczo odradza niebieski, czerwony i zielony. Meble najlepiej jeśli będą drewniane z zaokrąglonymi kantami.

Dobra energiaSpecjaliści od feng shui wierzą, że nawet drobiazgi mogą zakłócić pozytywną energię. Dlatego warto dbać o kuchnię. To nie jest miejsce na zwierzęce miski i kuwety. Koniecznie trzeb usuwać z kuchni produkty stare, przeterminowane i nieświeże. Najlepiej też chować, nie trzymać na wierzchu, noży i innych spiczastych narzędzi. Warto też ustawić gdzieś garnek ryżu, który w Chinach jest symbolem bogactwa.

Z kolei na parapecie można ustawić rośliny doniczkowe lub zioła, ale nie powinno to być nic trującego ani nie mogą to też być bukiety z suszonych kwiatów. Warto też dbać o to, żeby lodówka nigdy nie świeciła pustkami – to znak, że brakuje nam niezależności.

Zaprojektowanie kuchni według feng shui bywa trudne, ale wiele zasad starożytnej filozofii pokrywa się z radami współczesnych architektów. A kilka dodatkowych działań na pewno nie utrudni pracy w kuchni, może za to przynieść pewne wymierne korzyści. Jeśli nie symboliczne bogactwo, to przynajmniej wygodę i świadomość bliskości z naturą.

red.Olga Misiak
Data publikacji: 19.06.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również