Kuchnia według feng shui
Fot. Studio Sto Procent - Niemieckie Kuchnie Hacker, www.niemieckie-kuchnie.pl
Na etapie planowania
Nie każda lokalizacja jest dobra dla kuchni. Najlepsza według feng shui będzie południowa lub południowo-wschodnia część mieszkania czy domu, co dawniej wiązało się z chwytaniem wiatru, który podsycał ogień w piecu. Kuchnia nie może być ani w samym centrum, ani za bardzo na uboczu.
Ważny jest też jej kształt: regularny, ale nie pięcio- ani sześciokątny. Warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się naprzeciwko drzwi do kuchni: nie powinna to być ani toaleta, ani sypialnia, ani okno. Co ciekawe, feng shui akceptuje kuchnie otwarte jako te, które sprzyjają jednoczeniu rodziny.
Układ mebli i AGD
Z punktu widzenia feng shui ważne jest zachowanie zasady 5 żywiołów: wody, ognia, metalu, drzewa i ziemi. Dlatego trzeba pilnować, aby kuchenka nie stała tuż przy zlewozmywaku, ponieważ symbolizują dwa przeciwstawne żywioły. Z tego samego powodu najlepiej też oddzielić kuchenkę od zmywarki i lodówkę od kuchenki. Ale uwaga, koło siebie nie można też stawiać dwóch żywiołów np. lodówki i zmywarki, ponieważ taki symboliczny nadmiar wody może mieć negatywny wpływ na symbole ognia np. kuchenkę. Jeśli w kuchni mamy okno, najlepiej przy nim ustawić zlewozmywak. Stół jadalny powinien być okrągły lub owalny, nie kanciasty.
Zasada trójkąta
Pracę w kuchni ułatwi ustawienie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki w taki sposób, aby tworzyły trójkąt. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie pokonywać długich kilometrów. W małych kuchniach, gdzie meble znajdują się na jednej ścianie, sprzęt ustawia się w określonej kolejności: lodówka, zlew, kuchenka i oddziela blatami.
Kuchenka feng shui
Bardzo ważny element w kuchni. Jest symbolem miłości i fortuny całej rodziny. Im więcej ma palników, tym lepiej. Duża ich liczba według feng shui sprzyja bogactwu. Przy czym lepsza od elektrycznej będzie gazowa – z tego samego powodu co duża liczba palników - ogień symbolizuje bogactwo. Nad kuchenką warto powiesić lustro. Symbolicznie podwoi nasze potrawy, a jeśli w czasie gotowania stoimy tyłem do drzwi, to w lustrze będziemy widzieć kto wchodzi do kuchni lub z niej wychodzi. Uwaga: nie montujemy kuchenki pod skosami!
Kolory i meble
Feng shui zaleca do kuchni kolory naturalne i ciepłe, takie jak pomarańcz, beż lub żółty. Stanowczo odradza niebieski, czerwony i zielony. Meble najlepiej jeśli będą drewniane z zaokrąglonymi kantami.
Dobra energia
Specjaliści od feng shui wierzą, że nawet drobiazgi mogą zakłócić pozytywną energię. Dlatego warto dbać o kuchnię. To nie jest miejsce na zwierzęce miski i kuwety. Koniecznie trzeb usuwać z kuchni produkty stare, przeterminowane i nieświeże. Najlepiej też chować, nie trzymać na wierzchu, noży i innych spiczastych narzędzi. Warto też ustawić gdzieś garnek ryżu, który w Chinach jest symbolem bogactwa.
Z kolei na parapecie można ustawić rośliny doniczkowe lub zioła, ale nie powinno to być nic trującego ani nie mogą to też być bukiety z suszonych kwiatów. Warto też dbać o to, żeby lodówka nigdy nie świeciła pustkami – to znak, że brakuje nam niezależności.
Zaprojektowanie kuchni według feng shui bywa trudne, ale wiele zasad starożytnej filozofii pokrywa się z radami współczesnych architektów. A kilka dodatkowych działań na pewno nie utrudni pracy w kuchni, może za to przynieść pewne wymierne korzyści. Jeśli nie symboliczne bogactwo, to przynajmniej wygodę i świadomość bliskości z naturą.
red.Olga Misiak