Planowanie kuchni krok po kroku
Fot. Studio Sto Procent - Niemieckie Kuchnie Hacker, www.niemieckie-kuchnie.pl
Ustawienie mebli
Zależy przede wszystkim od kształtu kuchni oraz od układu okien i drzwi.
Układ liniowy to taki, w którym meble stoją w jednej linii – najczęściej spotyka się go w małych kuchniach lub w dużych, ale w połączeniu z wyspą kuchenną.
Układ w kształcie litery U jest bardziej funkcjonalny i pozwala na takie ustawienie mebli i sprzętu, że wszystko jest zawsze w zasięgu reki.
Układ w kształcie litery L zakłada rozkład powierzchni funkcjonalnej na dwóch ścianach, co daje np. dodatkowe miejsce na ustawienie stołu z krzesłami.
Układ równoległy to najpopularniejsze i wyjątkowo praktyczne ustawienie, w którym meble i sprzęty kuchenne znajdują się na przeciwległych ścianach.
Optymalna długość ciągu kuchennego to około 3,5 m, a łączna długość wszystkich blatów powinna wynosić przynajmniej 2 m.
Podział na strefy
Nie wystarczy ustawić mebli na chybił-trafił. Aby kuchnia była funkcjonalna, trzeba wziąć pod uwagę, że dzieli się ona na trzy strefy: przechowywania, zmywania i gotowania. Aby nie biegać potrzebnie po pomieszczeniu, najlepiej przyjąć właściwą kolejność sprzętów.
W pierwszej strefie przechowywania powinna znaleźć się lodówka wraz z szafką na zapasy oraz szafki z naczyniami kuchennymi.
Kolejna strefa zmywania to zlew, zmywarka, ewentualnie szafka na środki czystości i kosz na śmieci.
Ostatnia strefa gotowania powinna skupiać koło siebie kuchenkę z piekarnikiem, mikrofalówkę oraz szafkę z produktami, z których często korzystamy: przyprawami, pojemnikami z mąką, cukrem, solą itd.
Jeśli osoba, która będzie spędzać w kuchni najwięcej czasu jest leworęczna, warto przyjąć odwrotną kolejność stref. Ich właściwie rozplanowanie ułatwi codzienne czynności w kuchni.
Ważne odstępy
Przed zakupem mebli najlepiej wziąć miarkę do ręki i dokładnie pomierzyć wszystkie odległości. Trzeba bowiem pamiętać, że odległość między poszczególnymi „ciągami” (np. w układzie U) powinna wynosić co najmniej 1 m , a im więcej, tym lepiej.
Wybierając wysokość blatu, warto wziąć pod uwagę wzrost osoby, która najwięcej czasu spędza w kuchni i jej przyzwyczajenie. Standardowo jest to około 85 cm.
Ważna jest też odległość między blatem a wiszącymi szafkami, która powinna wynosić około 55 cm. Przy czym głębokość górnych szafek nie powinna być większa niż 40 cm (im będą dłuższe, tym większe ryzyko, że będziemy w nie uderzać głową), a dolnych – nie mniej niż 60 cm (bo to będzie nasza powierzchnia do pracy w kuchni).
Nieco większa powinna być odległość między okapem a kuchenką – około 70 cm. Planując rozstawienie AGD najlepiej zostawić przynajmniej 50 cm wolnej przestrzeni między kuchenką a lodówką i zlewem. To miejsce powinno służyć jako blat roboczy.
Dopiero po tak dokładnym zaplanowaniu przestrzeni, można ze spokojem zabrać się za przyjemniejszą część urządzania kuchni, czyli wybieranie koloru szafek, materiału na blat i najładniejszej lodówki.
red.Olga Misiak