Zlewozmywak dobrze dobrany
Przed zakupami najlepiej zadać sobie kilka pytań. Czy dużo czasu spędzamy w kuchni i dużo gotujemy? Czy planujemy zakup zmywarki? Czy mamy otwartą kuchnię, która ma robić na gościach wrażenie, czy stawiamy na oszczędność.
Rozmiar zlewu
Zlewozmywak jednokomorowy to najlepszy wybór, jeśli mamy już w kuchni zmywarkę i świetne rozwiązanie do małych kuchni. Jeśli mimo małej powierzchni planujemy dużo czasu spędzać w kuchni, można wybrać wersję z ociekaczem lub zlewozmywak półtorakomorowy.
W dużych kuchniach świetnie sprawdzi się zmywak dwukomorowy. Praktyczny i wygodny, daje dodatkową przestrzeń nie tylko przy zmywaniu, ale też przy myciu składników do potraw itd.
Sposób montażu
Do wyboru mamy kilka rodzajów zlewozmywaków.
Nakładane montowane są bezpośrednio na szafce, blat nie jest konieczny. Są najprostsze w montażu - uszczelnia się je od strony ściany i gotowe.
Nablatowe lub naszafkowe tzw. wbudowywane, zakładane są w specjalnie wyciętym otworze i uszczelniane.
Najtrudniejsze w montażu są zlewozmywaki podbudowywane tzw. podwieszane, które montuje się od dołu w specjalnie wyciętym blacie. Ich zaletą jest jednolita powierzchnia blatu.
Można też zdecydować się na robione na zamówienie zlewozmywaki zintegrowane z blatem.
Stal, kompozyt czy ceramika?
W zależności od tego, z jakiego materiału wykonany jest zlewozmywak, inne są jego właściwości.
Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej charakteryzują się tym, że zarysowania są na nich mniej widoczne, ale często po zmywaniu pozostają brzydkie zacieki.
Mogą być ze stali gładkiej polerowanej (tzw. jedwab) lub lekko chropowatej (tzw. faktura len).
Zdarzają się jeszcze zlewozmywaki ze stali emaliowanej – łatwo ją utrzymać w czystości, jest tania, ale też mało odporna na uderzenia i z czasem brzydko matowieje.
Zlewozmywaki kompozytowe czyli granitowe powstają z połączenia mielonego granitu z akrylem. Są niezwykle odporne na zarysowania i uderzenia, rzadko też widoczne są na nich zacieki.
Najtrwalsze są jednak zlewozmywaki ceramiczne i stąd też ich najwyższa cena. Niestraszna jest im ani bardzo wysoka temperatura (nawet ponad 1000 st. C!), ani bardzo niska. Można na nich zarówno stawiać gorące naczynia prosto z piekarnika, czy rozdrabniać lód.
Dodatkowe funkcje, kolory i kształty komory
Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowatorskich rozwiązań, które ułatwią nam zmywanie i gotowanie - automatyczne korki, wbudowane deski do krojenia, miski itd.
Zdarzają się też zlewozmywaki pokryte specjalnymi antybakteryjnymi substancjami, dzięki którym na ścianach komory nie osadzają się nieczystości.
Zlewozmywak to już nie tylko miejsce pracy, ale też ozdoba kuchni. Dlatego coraz chętniej wybierane są komory o innych niż prostokąt kształtach: okrągłych lub nieregularnych.
Warto na przykład rozważyć zakup zlewozmywaka narożnego w kształcie litery L – to bardzo praktyczne rozwiązanie, nawet w małych kuchniach. Można też dopasować barwę zlewozmywaka do wystroju kuchni.
Stal może być błyszcząca lub matowa, a zlewy ceramiczne występują w coraz żywszych odcieniach. Do wyboru, do koloru!
red.Olga Misiak