Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Zmywarka : oszczędza nie tylko czas, ale i wodę

Zmywarka : oszczędza nie tylko czas, ale i wodę

Fot. Studio Sto Procent - Niemieckie Kuchnie Hacker, www.niemieckie-kuchnie.pl

Pozornie może się wydawać niepotrzebna: w końcu brudne naczynia można umyć w zlewie. Ale kiedy podlicza się litry zużytej wody, zmywarka okazuje się znacznie tańsza w eksploatacji. A przy tym jest dokładniejsza i dyskretna – bo dzięki niej naczynia nie stoją na widoku, podczas wizyty gości.

Dobierz rozmiarZmywarki najczęściej występują w dwóch rozmiarach. Mała zmywarka o szerokości 45 cm mieści jednorazowo około 8 kompletów naczyń. Szersza zmywarka mierzy 60 cm i może zmieścić nawet 15 zestawów naczyń. Jest bardziej ekonomiczna w eksploatacji, ponieważ w jednym cyklu zmywa więcej naczyń. Rozmiar sprzętu najlepiej dopasować do liczby osób w rodzinie.

Wolnostojąca czy do zabudowyZmywarka wolnostojąca to sprzęt łatwy w montażu: wystarczy ustawić ją w kuchni w wybranym miejscu, podpiąć do ujęcia wody, kanalizacji oraz do gniazdka elektrycznego (koniecznie bezpośrednio, zawsze z uziemieniem). Można z niej zdjąć blat i wsunąć ją pod blat kuchenny. Przy czym takie zmywarki występują z reguły z klasycznym frontem białym lub srebrnym.

Jeśli chcemy bardziej zintegrować zmywarkę z wystrojem kuchni, powinniśmy zdecydować się na zmywarkę do zabudowy. Może ona mieć zarówno front, jak i blat i cokół takie same, jak meble kuchenne. Wymaga to jednak dopasowania części na wymiar, co jest dodatkowym kosztem.

Panel sterującyTo centrum zarządzania zmywarką. Może być odkryty, klasyczny i najpopularniejszy. W domach, w których są małe dzieci, warto wybrać panel zintegrowany, który umieszczony jest najczęściej na górnej krawędzi drzwiczek. Po ich zamknięciu, panel jest niewidoczny i niedostępny dla małych rączek.

Programy zmywaniaDobrze, żeby było ich kilka i to dość zróżnicowanych. Przydatny jest program szybki, który błyskawicznie upora się z lekko zabrudzonymi naczyniami. Jeśli w domu korzysta się z delikatnych kieliszków i filiżanek, dobrze wybrać zmywarkę, która posiada program delikatny.

zdjecie
Fot. Studio Sto Procent - Niemieckie Kuchnie Hacker, www.niemieckie-kuchnie.pl


Temperatura zmywaniaWarto zwrócić uwagę na informację o temperaturach zmywania, ponieważ nawet najlepszy program zmywania nie poradzi sobie z zaschniętymi naczyniami, jeśli woda do zmywania będzie zbyt zimna. Standardowo zmywarki mają 2 lub 3 temperatury zmywania, ale lepsze modele mogą się pochwalić zakresem sięgającym nawet do 7 temperatur – od 30 do 75 st. C. Najwyższa przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy zmywać akcesoria dziecięce np. butelki i smoczki.

Zużycie wodyLiczba litrów wody jakie zmywarka zużywa na jeden cykl zmywania to cenna informacja dla osób, którym zależy na ekologii i oszczędności. Najczęściej zmywarki zużywają około 15 litrów na jedno mycie, ale można znaleźć bardziej oszczędne urządzenia, które potrzebują zaledwie 9 litrów wody.

Klasa energetyczna i zmywania
Podobnie jak lodówki i inne sprzęty AGD, także zmywarki oznacza się klasą energetyczną w skali od A+++ do G. Ten parametr opisuje poziom zużycia prądu przez zmywarkę w jednym cyklu zmywania przy temperaturze wody 65 st. C. Większość modeli ma podobne zużycie prądu i mieści się w klasie A.
Klasa zmywania to informacja o tym, z jakim efektem zmywarka będzie pracować. Klasa A to zmywarki najdokładniejsze, klasa G – najmniej dokładnie.
W tej samej skali opisuje się także klasę suszenia.

Inne parametry i funkcjeJeśli zmywarka będzie stała w otwartej kuchni, warto zwrócić uwagę na jej głośność pracy. Najcichsze modele pracują na poziomie hałasu około 45 decybeli. Przydatne funkcje dodatkowe to opóźnienie startu i funkcja połowy załadunku, która pozwala umyć naczynia, pobierając mniej wody.
Warto też zwrócić uwagę na to, jak podgrzewana jest woda. Przepływowy ogrzewacz pracuje szybciej i oszczędniej. W modelach, w których woda podgrzewana jest przez grzałkę na dnie, częściej odkłada się kamień.

Ceny zmywarek wahają się od 800 do nawet kilku tysięcy złotych. Przy czym cena nie jest zależna od rozmiarów zmywarki, a od jej funkcji i programów. Zwykle zmywarki do zabudowy są droższe od wolnostojących.


red.Olga Misiak
Data publikacji: 05.06.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również