Zmywarka : oszczędza nie tylko czas, ale i wodę
Fot. Studio Sto Procent - Niemieckie Kuchnie Hacker, www.niemieckie-kuchnie.pl
Dobierz rozmiar
Zmywarki najczęściej występują w dwóch rozmiarach. Mała zmywarka o szerokości 45 cm mieści jednorazowo około 8 kompletów naczyń. Szersza zmywarka mierzy 60 cm i może zmieścić nawet 15 zestawów naczyń. Jest bardziej ekonomiczna w eksploatacji, ponieważ w jednym cyklu zmywa więcej naczyń. Rozmiar sprzętu najlepiej dopasować do liczby osób w rodzinie.
Wolnostojąca czy do zabudowy
Zmywarka wolnostojąca to sprzęt łatwy w montażu: wystarczy ustawić ją w kuchni w wybranym miejscu, podpiąć do ujęcia wody, kanalizacji oraz do gniazdka elektrycznego (koniecznie bezpośrednio, zawsze z uziemieniem). Można z niej zdjąć blat i wsunąć ją pod blat kuchenny. Przy czym takie zmywarki występują z reguły z klasycznym frontem białym lub srebrnym.
Jeśli chcemy bardziej zintegrować zmywarkę z wystrojem kuchni, powinniśmy zdecydować się na zmywarkę do zabudowy. Może ona mieć zarówno front, jak i blat i cokół takie same, jak meble kuchenne. Wymaga to jednak dopasowania części na wymiar, co jest dodatkowym kosztem.
Panel sterujący
To centrum zarządzania zmywarką. Może być odkryty, klasyczny i najpopularniejszy. W domach, w których są małe dzieci, warto wybrać panel zintegrowany, który umieszczony jest najczęściej na górnej krawędzi drzwiczek. Po ich zamknięciu, panel jest niewidoczny i niedostępny dla małych rączek.
Programy zmywania
Dobrze, żeby było ich kilka i to dość zróżnicowanych. Przydatny jest program szybki, który błyskawicznie upora się z lekko zabrudzonymi naczyniami. Jeśli w domu korzysta się z delikatnych kieliszków i filiżanek, dobrze wybrać zmywarkę, która posiada program delikatny.
Temperatura zmywania
Warto zwrócić uwagę na informację o temperaturach zmywania, ponieważ nawet najlepszy program zmywania nie poradzi sobie z zaschniętymi naczyniami, jeśli woda do zmywania będzie zbyt zimna. Standardowo zmywarki mają 2 lub 3 temperatury zmywania, ale lepsze modele mogą się pochwalić zakresem sięgającym nawet do 7 temperatur – od 30 do 75 st. C. Najwyższa przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy zmywać akcesoria dziecięce np. butelki i smoczki.
Zużycie wody
Liczba litrów wody jakie zmywarka zużywa na jeden cykl zmywania to cenna informacja dla osób, którym zależy na ekologii i oszczędności. Najczęściej zmywarki zużywają około 15 litrów na jedno mycie, ale można znaleźć bardziej oszczędne urządzenia, które potrzebują zaledwie 9 litrów wody.
Klasa energetyczna i zmywania
Podobnie jak lodówki i inne sprzęty AGD, także zmywarki oznacza się klasą energetyczną w skali od A+++ do G. Ten parametr opisuje poziom zużycia prądu przez zmywarkę w jednym cyklu zmywania przy temperaturze wody 65 st. C. Większość modeli ma podobne zużycie prądu i mieści się w klasie A.
Klasa zmywania to informacja o tym, z jakim efektem zmywarka będzie pracować. Klasa A to zmywarki najdokładniejsze, klasa G – najmniej dokładnie.
W tej samej skali opisuje się także klasę suszenia.
Inne parametry i funkcje
Jeśli zmywarka będzie stała w otwartej kuchni, warto zwrócić uwagę na jej głośność pracy. Najcichsze modele pracują na poziomie hałasu około 45 decybeli. Przydatne funkcje dodatkowe to opóźnienie startu i funkcja połowy załadunku, która pozwala umyć naczynia, pobierając mniej wody.
Warto też zwrócić uwagę na to, jak podgrzewana jest woda. Przepływowy ogrzewacz pracuje szybciej i oszczędniej. W modelach, w których woda podgrzewana jest przez grzałkę na dnie, częściej odkłada się kamień.
Ceny zmywarek wahają się od 800 do nawet kilku tysięcy złotych. Przy czym cena nie jest zależna od rozmiarów zmywarki, a od jej funkcji i programów. Zwykle zmywarki do zabudowy są droższe od wolnostojących.
red.Olga Misiak